Tiedote: Malmin sähkölentokoneyhdistys on perustettu

Ilmailu on tulevaisuuden ekologisin liikkumismuoto. On myös arvioitu, että sähköinen ilmailu tulee muuttamaan ihmisten liikkumista yhtä paljon, kuin matkapuhelimet muuttivat ihmisten tapaa kommunikoida.

Yhdistys toimii edelläkävijänä sähköisessä ilmailussa kooten ja kehittäen osaamista. Tavoitteena on saada yhdistykselle pohjoismaiden ensimmäinen sähkölentokone Malmin lentokentälle kesällä vuonna 2018. Hankittava lentokone on Pipistrel Alpha Electro. Sen avulla kehitetään mm. turvallisen sähkölentämisen menetelmät ja koulutussuunnitelma yhteistyössä viranomaisten ja muiden ilmailun osaajien kanssa.

Yhdistys rahoittaa hankinnan yhteistyössä oppilaitoksien, yrityksien ja yksittäisten jäsenien kanssa.

Yhdistys toivottaa jäsenikseen kaikki sähköisestä liikenteestä ja sähköisestä ilmailusta kiinnostuneet.

Yhdistyksen jäsenhakemuksen voit tehdä seuraavan linkin kautta: sahkolentokone.fi/liittymislomake

Yhdistyksen jäsenmaksu 50 euroa.

Ennen lentokoneen käyttöönottoa voi tukea hankintaa liittymällä yhdistykseen ikijäseneksi kertamaksulla 350 euroa.

Lisätietoa: info@sahkolentokone.fi

Janne Vasama p. 040 512 3575
Timo Kasurinen p. 050 430 8922

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *